CHECK-UP HİZMETLERİ


• Biyokimya

• Hematoloji

• Mikrobiyoloji

• İmmünoloji

• Seroloji

• Toksikoloji

• Hormon Tetkikleri

 
 
 
24 SAAT KESİNTİSİZ HİZMET  
 
CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR
(STD-SEXUALLY TRANSMITTED DISEASES)

- Gonore (Bel Soğukluğu)
- Sifiliz (Frengi)
- Klamidya
- Genital Herpes
- Genital Siğil
- AIDS
- Hepatit B


Sevdiğiniz insanları incitmenize gerek yok!!!

» Doğum kontrol hapları kadınları cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.
» Kondomlar cinsel ilişki sırasında bulaşmadan en iyi korunma yöntemidir.
» Kan transfüzyonları ile bulaşma uygulanmakta olan tarama yöntemleri ile minimuma inmiştir.
» İğne paylaşımı ile bulaşma tehlikesi abartılı değildir.
» Eğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan herhangi bir tanesi için şüpheniz varsa bunu cinsel eşinize mutlaka söyleyinizki geç kalmadan onun da tedavisine başlanabilsin.


Gonore (Bel Soğukluğu)

Belirtiler : Cinsel ilişkiden 2-6 gün sonra

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en sık görülen 2. hastalıktır. Bir bakteri (Neisseria Gonorrhoeae) neden olur ve bu bakteri genitaller, rektum, boğaz, gözler, kalp ve beyin gibi vücudumuzun birçok bölgesini enfekte edebilir.

Erkekteki belirtileri idrar yaparken ağrı ve donuk renkte, cerahatli akıntı; kadınlarda yine idrar yaparken yanma hissi ve vajinal akıntı olmakla birlikte sıklıkla hem erkeklerde hem de kadınlarda belirti vermez.

Antibiyotiklerle tedavi edilebilir ancak tedavi ileride meydana gelecek hastalık tekrarlarını önlemez. Her 2 cinste de kısırlığa neden olabilir.


Genital Siğil

İnsan papilloma virüs enfeksiyonu en sık bulaşan viral cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Her yıl1 milyon yeni vaka görülmektedir.

Siğiller anogenital bölgede bulunabilir ve anüs veya vajina içerisinde tespit edilmeden bulunabilir. Tedavi edilmezse aynı kalır veya ilerler. Tedavi edilmelidir.

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome)

'Edinsel Bağışıklık Yetmezlik Sendromu' ülkemizde yaygın fakat yanlış olarak ELİZA olarak bilinmektedir. ELİZA (ELISA) bu hastalığın ve bir çok hastalığın tanısında kullanılan yöntemlerden biridir.

Hastalık ilk olarak 1981 yılında rapor edilmiştir. Human immunodeficiency virüsü vücudun bağışıklık sistemini yok ederek normalde tedavi edilebilir hastalıklara karşı hastayı ölümcül duruma sokar.

Bulaşma yolları cinsel ilişki, steril olmayan iğneler ve kontamine kandır.

Hastalığın erken belirtileri ateş, kilo kaybı, halsizlik ve yaygın bir lenfadenopatidir.

Halen tedavisi olmamakla birlikte hastalığın ilerlemesini yavaşlatan ilaçlar bulunmaktadır.

Sifilis (Frengi)

Belirtiler : Cinsel ilişkiden 9-90 gün sonra

Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Etkeni bir bakteridir. (Treponema Pallidum). Tedavi edilmediği taktirde her biri diğerinden daha ciddi olan 3 safhası vardır.

İlk belirtileri cinsel ilişkiden 9-90 gün sonra ağrısız papüller-'chancres'- şeklinde görülür. Erkeklerde peniste; homoseksüellerde ise anal bölge, ağız veya dış genital bölgede görülür. Kadınlarda vulvada, veya gözden kaçabildiği vajina ve serviks bölgesinde görülür. Bu lezyon 2-6 hafta arasında iyileşir. İkinci evrede dolaşımdaki bakteri genital bölge ve ağızda daha ciddi cilt lezyonları oluşturur. Ateş, baş ağrısı, iştahsızlık sıkça görülür. Cilt lezyonları 2-6 hafta sonra kaybolur ve hastalar ancak kan tahlilleri ile tanınabilen latent sifilis evresine girerler. Üçüncü veya geç evre yıllarca görülmeyebilir. Görüldüğünde beyin veya kalp hasarı, paraliz gibi ciddi komplikasyonlarla kendisini gösterir.

Birinci ve 2. evrelerde antibiyotiklerle tedavisi kolayca yapılabilen sifilisin geç evrelerde tedavisi zordur.

Klamidya

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülenidir. Etkeni Chlamydia trachomatis adlı bir mikroorganizmadır. Nonspesifik üretrit nedenidir.

Erkeklerdeki belirtiler ağrılı idrar yapma, penisten akıntı ve testislerin ağrılı şişmesidir. Kadınlarda belirgin bir belirti olmamakla birlikte vajinal akıntı veya idrar yaparken ağrılı yanma hissi olabilir.

Antibiyotiklerle kolyaca tedavi edilebilir. Tekrarlama eğilimi vardır. Hastalık tedavi edilmezse kısırlığa neden olabilir.

Genital Herpes

Belirtiler : Cinsel ilişkiden 2-7 gün sonra

Genital herpes Herpes Simplex Tip II adlı virüsün neden olduğu tekrarlayıcı, yaşam boyu süren bir enfeksiyondur.

Yayılımı primer olarak genital sıvılar ile olur. Çok bulaşıcıdır. Virüs gebelik veya doğum sırasında aktif ise bebek risk altındadır.

Cinsel ilişkiden 1 hafta sonra genital bölgede kaşıntı, yanma hissi ve herpetik uçuklar görülür. Bu uçuklar sonunda patlar ve küçük, ağrılı lezyonlara dönüşür. 10-21 gün içinde iyileşir. İlk atak sonrası virüs sinirlerin içerisinde saklanma evresine girer ve zaman zaman hafif formlarda tekrarlar. Genital herpesin bir tedavisi olmamakla birlikte hastalığın belirtilerini ortadan kaldıran, daha hızlı iyileştiren ve ikincil bakteri enfeksiyonlarını engelleyen ilçlar bulunmaktadır.

 
İNDİRİM KUPONU İLE GELİN İNDİRİMDEN SİZDE FAYDALANIN...
 
 
     
 
Yaşam Tıbbi Tahlil Laboratuvarı ve Sağlık Hizmetleri
MERKEZ: Keçi Hatun Mh. Nakşi Sk.No:7/4 (Kardiyoloji Karşısı) Haseki / İST.
Tel: 0212 588 12 99 Fax: 0212 586 29 26 E-Mail: info@yasamtibbitahlil.com